Agenda Test Camp

2018

Sprawdź kto wystąpił i co działo się podczas zeszłorocznej edycji Test Camp!

WARSZTATY Test Camp 2018

Warsztaty – piątek 21 września

}

9:00 - 17:00

 

testuj.pl, ul. Petuniowa 9/5, Wrocław

 

399 zł brutto

 

Protractor – testowanie aplikacji webowych

Łukasz Romanowicz

Podczas warsztatu dowiesz się jak (od zera!) stworzyć projekt testów automatycznych oparty na framework`u Protractor JS oraz pomocniczych bibliotekach.

Projekt rozpoczniemy od przygotowania środowiska, skonfigurowania Protractor`a oraz napisania pierwszego, podstawowego testu! Dowiesz się więcej o zaawansowanych funkcjach Protractor`a oraz wykorzystasz je w projekcie! Rozwiniesz projekt o testy oparte na danych oraz wprowadzisz do niego BDD za pomocą narzędzia Cucumber!

}

9:00 - 14:00

 

SJSI, ul. K. Wielkiego 1, Wrocław

 

399 zł brutto

 

Testy eksploracyjne

Karolina Pawłowska i Łukasz Pietrucha

Poznaj metody przygotowania i przeprowadzania testów eksploracyjnych, od prawdziwych praktyków w branży!

Podczas warsztatu omówimy podstawowe zagadnienia związane z testowaniem eksploracyjnym, poznamy metody przygotowania i przeprowadzania testów w ten sposób, opowiemy też o tym jak można dokumentować testy eksploracyjne, aby pokazać ich wartość w stronę klienta. Na zakończenie zainspirujemy Was do samodzielnego “eksplorowania eksploracji.

}

9:00 - 17:00

 

Hotel Mercure, Plac Dominikański 1, Wrocław

 

399 zł brutto

 

SQL dla Testerów

Krystian Brożek

Podczas warsztatu poznasz od postaw SQL - najpopularniejszy język zapytań oraz SQL Profiler - świetne narzędzie przydatne testerom w ich codziennej pracy.

Warsztat zostanie poprowadzony w oparciu o MSSQLa, ale nic nie stoi na przeszkodzie, aby zdobytą wiedzą wykorzystać w Oracle Database, MySQL, SQLite, PostgreSQL i wielu innych bazach danych. Poznasz również świetne narzędzie umożliwiające podsłuchiwanie tego, jak aplikacja komunikuje się z bazą danych.

Wiedza zdobyta podczas tego warsztatu pozwoli Ci dobrze wypaść na rozmowie kwalifikacyjnej na testera oprogramowania i bez problemu odpowiedzieć na praktycznie wszystkie pytania z zakresu baz danych!

}

9:00 - 17:00

 

IDEA PLACE, Plac solny 15, Wrocław

 

399 zł brutto

 

Testowanie API

Jacek Okrojek

Warsztat doskonale wprowadzi Cię w świat technologii wykorzystywanych do komunikacji w architekturze SOA oraz Microservice!

Warsztat przeznaczony jest dla osób, które chcą dokładnie poznać zasady komunikacji poprzez różnego rodzaju interfejsy API. Wprowadza w świat technologii protokołów wykorzystywanych do komunikacji w architekturze SOA oraz Microservice.

Ze szczególną uwagą prezentuje technologie SOAP oraz REST, które są obecnie najpopularniejszymi protokołami wykorzystywanymi do komunikacji przez aplikacje serwerowe, web oraz mobilne.

Podczas warsztatu poznasz takie aplikacje jak Postman, soapUI oraz cURL

}

9:00 - 15:00

 

Hotel Mercure, Plac dominikański 1, Wrocław

 

399 zł brutto

 

Praktyczny Threat Modeling W Świecie Agile

Dawid Bałut

Podczas warsztatu dowiesz się jak od zera stworzyć model ryzyka dla tworzonego produktu. Zrozumiesz jak wygląda praca architektów oprogramowania oraz zdobędziesz fundamenty pod rozszerzanie umiejętności tzw. Big Picture Perspective Decision Making.

Warsztat zaczniemy od przedstawienia koncepcji bezpiecznej inżytnieri oprogramowania, przejdziemy przez architekturę przykładowej aplikacji, po czym stworzymy dokładny threat model. Po kilku godzinach nauki, przejdziemy do nauczenia się, jak skrócić threat modeling z naszych kilku godzin na kilka minut podczas każdego Scrumowego sprintu.

}

9:00 - 17:00

Idea Place, Plac Solny 15, Wrocław

399 zł brutto

 

Cypress.io – testowanie aplikacji webowych

Mateusz Koncikowski

Czy dni Selenium są już policzone? Przyjdź i się przekonaj. Warsztat wprowadzi Cię w świat nowego narzędzia do testów wysokopoziomowych dla aplikacji webowych.

Nauczysz się jak skonfigurować nowy projekt, stworzysz pierwsze testy, zrozumiesz różnicę między Cypress’em, a Selenium oraz to dlaczego już nigdy nie użyjesz tego drugiego 🙂

BEZPŁATNA KONFERENCJA Test Camp 2018

Konferencja – sobota 22 września

Hotel Mercure, Plac dominikański 1, Wrocław

p

Pomiędzy wykładami zaplanowane są również przerwy kawowe i lunch

W czasie podwójnych wykładów (np. o godzinie 10:30 - 11:15) uczestnik będzie miał możliwość wyboru, z którego wykładu skorzystać

}

9:15 - 10:00

 

Nauka na błędach – root cause analysis w praktyce

Katarzyna Balcerzak

Dowiedz się jak może wyglądać root cause analysis dla przykładowego defektu, jakie informacje możemy uzyskać z analizy i dlaczego warto jest tworzyć osi czasu dla incydentu.

W metodyce Agile zawsze podkreślana jest rola retrospektyw w procesie udoskonalania się zespołu. To retrospektywy pozwalają zespołowi wyciągać wnioski z poprzednich iteracji, znaleźć słabe strony i obszary konieczne do poprawy stabilności zespołu. Co iterację zespół znajduje czas, aby podsumować to, co wydarzyło się i wyznaczyć kierunek, w jakim będzie rozwijał się w kolejnym. Jednak co najczęściej dzieje się kiedy występuje incydent w produkcie? Często zespół ogranicza się do wrzucenia na poprawki. Testerzy dopisują kolejne testy lub aby wykryć ponowne wystąpienie tego błędu. Jednak nadal nie wiadomo co spowodowało problem i jakie akcje należy wdrożyć, aby zaadresować przyczynę, aby podobnej klasy incydenty już nam się nie przytrafiły. To źródło może być odkryte poprzez wykorzystanie Root Cause Analysis!

}

10:30 - 11:15

 

Sala 1: Wszyscy jesteśmy inżynierami

Zbigniew Moćkun, Andrzej Doliński

Inżynier zapewnienia jakości i szef działu zapewniania jakości, zatrudniający ponad 60 osób - wrócą do korzeni i czarodziejskiego słowa Inżynier, które już nie zawsze pojawia się w nazwie stanowiska Tester.

Żyjemy w dynamicznie zmieniającym się świecie, z branżą IT w centrum tych zmian. Coraz częściej słychać, że Scrum jest przestarzały i przyjmuje powoli rolę waterfalla. W świecie testerskim jest podobnie, wystarczy poczytać opinie o ISTQB. Korzystając z wielkiego zapotrzebowania na pracowników wiele osób chce się przekwalifikować do IT i wybiera zawód testera bo … . Powodów jest wiele. Na grupach dyskusyjnych czy forach jest wiele rad dla osób chcących się przekwalifikować. Ale czy rady te nadążają za dynamicznymi zmianami w sposobie dostarczania oprogramowania jak i potrzebami pracodawców? Podczas prezentacji wspólnie zastanowimy się jak zmienił się sposób dostarczania projektów, uwzględniając jego wpływ na samo testowanie, a przez to na potrzebne umiejętności. Odniesiemy się do najczęstszych powodów na których kandydaci odpadają podczas rekrutacji. Poradzimy na co zwrócić uwagę przygotowując się do rozmowy o pracę  jako tester w IT.

Sala 2: DevOps: 6 Steps to Go Faster, Build Better and Avoid Disaster…

Damien Walsh

Software quality is the backbone of any successful application, but too often takes the backseat to delivering on time. The need for faster cycles has driven the adoption of methodologies like DevOps, but when teams are building and deploying around the clock, things are bound to break. Learn how to efficiently adopt a DevOps model without compromising software quality.

Key Takeaways:

  1. Learn how to transition into a DevOps methodology
  2. Understand the common pitfalls to avoid when moving to DevOps
  3. Discover best practices to ensure quality, while releasing software faster
}

11:15 - 12:00

 

Sala 1: Automatyzować z głową 

Jakub Rosiński

Co i kiedy jest sens automatyzować? Skąd popularność Selenium? Jakie są sposoby automatyzacji testów? O tym wszystkim opowie inżynier testów z ponad 10-letnim doświadczeniem praktycznym.

Podczas tej prelekcji dowiesz się czym jest testowanie automatyczne, co i kiedy jest sens testować, skąd się wzięła popularność Selenium i jak testować zgodnie z piramidą testów. Przekonasz się, że testowanie automatyczne to nie tylko GUI. Przestawione zostanie również case study przykładowego projektu i omówiona dla niego automatyzacja i zakres testów na każdym poziomie.

Sala 2:  Testowanie mikroserwisów w chmurze AWS

Aleksandra Bańdur

Dowiedz się jak testować mikroserwisy z użyciem Rest-Assured i Cucumber BDD.

Podczas tej prelekcji omówiona zostanie architektura aplikacji zbudowanej przy pomocy Spring Boot i Spring Cloud. Dowiesz się także jak testować mikroserwisy z użyciem Rest-Assured i Cucumber BDD i jak tworzyć środowisko testowe w chmurze Amazon.

}

12:30 - 13:15

 

Sala 1: Szybki i wściekły czy rozważny i systematyczny – który kierunek wybierzesz testerze? 

Joanna Jeziorska

Jaki jest przepis na to, by stać się dobrym specjalistą? Joanna – absolwentka psychologii weźmie na warsztat osobowość człowieka, który nieustannie dąży do rozwoju.

Celem wykładu jest usystematyzowanie wiedzy na temat cech człowieka, poczynając od uwarunkowań genetycznych, aż po aspekty charakteru, które kształtują się dzięki pracy nad sobą. W czasie prelekcji osobowość człowieka zostanie „wzięta na warsztat” pod kątem aspektów, które podlegają przemianom (intencjonalnym bądź całkiem przypadkowym), w znacznym stopniu determinującym kontakty międzyludzkie. Omówiona zostanie także kwestia temperamentu i jego wpływu na osobowość człowieka. Nie zabraknie także Zygmunta Freuda i jego metafory „góry lodowej” oraz omówienia ludzkich emocji, zachowań i kwestii poznania. Jaki jest przepis na to, by stać się dobrym specjalistą? Według Joanny trzeba kochać to, co się robi i robić to — jak najwięcej, uczyć się, dokształcać i nie przestawać poznawać!

Sala 2: Robotyzacja procesów

Piotr Kuljon

Jak wyglądają pierwsze sukcesy i porażki związane z automatyzacją procesów? Jaka w tym wszystkim jest rola testera? Posłuchaj na tej prelekcji.

Robotyzacja w Polsce i na świecie idzie pełną parą. Zastępy specjalistów, firm i producentów oprogramowania realizują kolejne projekty automatyzacujące procesy i … co drugi kończy się porażką! Na prelekcji przeanalizujemy, dlaczego tak się dzieje, co może ulec zmianie oraz jaka jest rola – i szansa! – dla nas, testerów.

}

13:15 - 14:00

 

Insecure by design

Tomasz Konieczny

Gdy na firmowym parkingu jest zaparkowana Tesla należąca do CEO, a w biurze siedzi QA nie może się to skończyć inaczej, niż sprawdzeniem jak „wszystko” w niej działa. Jak wypadły testy bezpieczeństwa aplikacji mobilnej Tesli? O tym, na wykładzie!

Kluczyk do ręki… i można zacząć „testy”. A w zasadzie nie kluczyk, a aplikacja mobilna, która umożliwia jego zastąpienie. Przy jej pomocy można sprawdzić naładowanie baterii czy lokalizację samochodu, ale możliwe jest również m.in. sterowanie klimatyzacją, zatrąbienie klaksonem, otwarcie drzwi oraz bagażników czy nawet uruchomienie samochodu. Wydawać by się mogło, że przy tak szerokim dostępie do różnych funkcji samochodu aplikacja powinna być zabezpieczona niczym Fort Knox. Nic bardziej mylnego. W czasie prezentacji zostanie pokazane, że bezpieczeństwo to nie tylko kwestia techniczna, a nawet najlepsza implementacja założeń niewiele da, jeżeli to same założenia są błędne.

}

14:00 - 14:45

 

Mob programming

Maciej Wyrodek

Dowiedz się czym jest i jak działa mob programming. Czy musisz umieć programować, aby korzystać z tej metody? Absolutnie nie 😊

Programistom czasem trudno jest zrozumieć nas testerów, ale bądźmy szczerzy: my też często mamy problem ze zrozumieniem ich. Zróbmy pierwszy krok w stronę porozumienia i… poprogramujmy wykorzystując metodę mob programming. Jeśli zrozumiemy bóle i punkt widzenia programistów, będzie łatwiej nam się porozumieć! Okej, ale co do tego ma mob programing? W skrócie mob programming sprowadza się do wielu osób przy jednym komputerze. Gdy jedna osoba pisze kod – kod ten zawiera najlepsze i najgorsze cechy autora. Celem mob programs jest zgromadzenie w jednym pomieszczeniu zespołu, nadanie im ról: kierowcy, nawigatora lub ciała doradczego i wspólne wykonanie jednego zadania. Aby było ciekawiej role w zespole zmieniają się co kilka minut. Co z tego wszystkiego wychodzi? Posłuchaj podczas tej prelekcji.

}

14:45 - 15:30

 

Sala 1:  Cypress JS – jak zarobić, a się nie narobić!

Łukasz Romanowicz

Cypress Js to stosunkowo nowe narzędzie wykorzystywane m.in. przy automatyzacji testów! Dowiedz się dlaczego warto go używać, jak działa i czemu stawiane jest na równi z Selenium WebDriver.

Podczas prelekcji dowiesz się czym jest narzędzie Cypress JS, jak je skonfigurować i zastosować w praktyce. Omówimy również Aliasy, Custom`owe komendy, Screenshoty/Nagrywanie video, Reportery, Pluginy, Organizację testów, Antypatterny oraz połączenie z narzędziami Continous Integration. Będzie również część praktyczna i porównanie Cypress JS z Selenium WebDriver.

Sala 2:  How to automate visual testing of Web Application – look & feel

Bartłomiej Bugajny

Czy interfejs aplikacji, którą testujesz często ulega zmianom? Czy Twoja aplikacja powinna działać na różnych urządzeniach i w różnych rozdzielczościach? Czy nie spędzasz za dużo czasu na manualnej weryfikacji interfejsu swojej aplikacji? Jeśli przynajmniej jedna Twoja odpowiedź brzmi TAK – oznacza to, że ta prelekcja jest dla Ciebie!

Podczas tej prelekcji dowiesz się jak w prosty sposób można zautomatyzować testy interfejsu użytkownika (UI). Będzie mowa o tym, czym jest Visual Testing, jak wdrożyć je w projekcie, jak uruchamiać testy na różnych przeglądarkach, czym jest Continous Delivery & Continous Deployment,  jak porównywać zdjęcia z konsoli i jak analizować wyniki. Największą uwagę prelegent skupi na pisaniu testów wykorzystujących frameworki oparte na Selenium WebDriver i włączeniu ich w Continous Delivery. Prawdziwym wyzwaniem będzie moment porównywania aktualnej wersji naszej aplikacji z wersją „bazową”. Cała prezentacja pokaże jak za pomocą Visual Testing podnieść jakość aplikacji oraz zredukować czas, który poświęca się na manualne sprawdzanie wyglądu interfejsu.

}

15:45 - 16:30

 

Sala 1: QA prosi o pomoc, czyli o wyzwaniach związanych z procesem shift – left. 

Jacek Maciejewski

Dowiedz się jakie są założenia i zalety podejścia shift-left oraz z jakimi problemami musi zmierzyć się QA, który chce je wdrożyć w swoich zespołach.

Shift-left, rozpoczynanie testów na jak najwcześniejszym etapie życia wymagań, często przy wsparciu nie-testerów i minimalnym udziale QA, to jeden z „buzzwordów” w środowisku testerskim. Nic dziwnego, obiecuje w zasadzie same zalety przy minimalnym nakładzie pracy.

Z czym jednak musi zmierzyć się QA próbujący wprowadzić takie podejście? Czy shift-left to rzeczywiście same zalety?

Podczas wystąpienia Senior QA Engineer zdradzi jakie problemy pojawiają z wdrażaniem shift-left, na przykładzie własnych zespołów projektowych i zespołów klientów.

Sala 2: Security BDD – czy to możliwe?

Monika Sadlok

Czym jest BDD? O co chodzi w testach security? Tego wszystkiego dowiesz się podczas tej prelekcji.

Podczas prelekcji porozmawiamy o tym, czym są testy security,  jak tworzyć security scenario, a także jak wykorzystać BDD, aby przygotować lepsze testy security. Przedstawione zostaną również korzyści i zagrożenia testów security BDD.

}

16:30 - 17:15

 

Sala 1:  Case study: Globalne wdrożenie narzędzia Jira w firmie konsultingowej 

Rafał Stańczak

Dowiedz się jak firma konsultingowa wdrażała narzędzie Jira w swoich zespołach, na przestrzeni 4 lat.

Prelegent opowie o problemach starych systemów trackowania, o pierwszej nieudanej próbie wdrożenia Jiry, o tym jak został uruchomiony duży projekt i jak zespoły tworzące i testujące oprogramowania wykorzystywały do tego Jirę. W końcu będzie mowa o ad-hockowym wykorzystaniu Jiry w pierwszym projekcie typowo konsultingowym w branży bankowej i o reakcji na Jirę innych działów i klientów firmy. Dowiesz się również jak wykorzystywać narzędzie w ramach całej organizacji i jakie są dobre praktyki administrowania Jirą.

Sala 2:  Szklane domy Internetu Rzeczy, czyli jak żyć w erze wiecznego podsłuchu

Marcin Sikorski

Porozmawiamy o ciemnej stronie IoT, skutkach zbyt pochopnego zachłyśnięcia się Internetem Rzeczy - który żywi się naszymi danymi - oraz o etycznej stronie tworzenia Smart produktów.

Podczas gdy wiele osób wychwala IoT wierząc, iż jest to święty Gral IT, który na naszych oczach rewolucjonizuje branżę i świat, po drugiej stronie barykady słychać głosy przeciwników wierzących, że żyjemy w erze szklanych domów. Nasze emocje, zachowania i nawyki są monitorowane, śledzone i analizowane przez całą dobę, podczas gdy my stajemy się coraz bardziej bezbronni i obnażeni ze swej prywatności stając się więźniami własnej beztroski. O ciemnej stronie IoT, skutkach zbyt pochopnego zachłyśnięcia się Internetem Rzeczy – który żywi się naszymi danymi – oraz o etycznej stronie tworzenia Smart produktów.

}

17:30 - 18:15

 

Improving Maturity with TMMi

Karolina Zmitrowicz, Łukasz Pietrucha

Szczegóły wkrótce!

 

Odwiedź nas na:

TestArmy Group  S.A.
ul. Petuniowa 9/5
53-238 Wrocław
NIP: PL8992754194

Regulamin
Email: [email protected]
Telefon: 531 169 574